Agenda

Hematology Section
(5-Day Hematology Course and 8-Day Hematology & Medical Oncology Course)

  • Day 1: Thursday, August 15
  • Day 2: Friday, August 16
  • Day 3: Saturday, August 17

Hematologic Malignancies Section
(All Attendees)

  • Day 1: Sunday, August 18
  • Day 2: Monday, August 19

Medical Oncology Section
(5-Day Medical Oncology Course and 8-Day Hematology & Medical Oncology Course)

  • Day 1: Tuesday, August 20
  • Day 2: Wednesday, August 21
  • Day 3: Thursday, August 22

 

THURSDAY, AUGUST 15
HEMATOLOGY: DAY 1

Start Time

Session

Speaker

8:00 AM

Biology of Hematopoiesis

Jerry L. Spivak, MD

9:00 AM

Iron Deficiency and Overload

Victor Gordeuk, MD

10:00 AM

Break in the Exhibit Hall

10:15 AM

Hemoglobinopathies

Victor Gordeuk, MD

11:15 AM

Anemia of Chronic Illness

Vera Malkovska, MD

12:00PM

Lunch in the Exhibit Hall

12:20 PM

Lunch Review Session:
Anemias and Sickle Cell Disease

Drs. Kato, Gordeuk, Malkovska and Siegel

2:00PM

Porphyrias

Victor Gordeuk, MD

2:30 PM

Megaloblastic and Sideroblastic Anemias

Vera Malkovska, MD

3:15 PM

Hemolytic Anemia                                                                                                                                                                                

Imad Tabbara, MD

4:00 PM

Break in the Exhibit Hall

4:15 PM

Red Cell Enzymes, Membranes and Metabolism 

Imad Tabbara, MD

5:15 PM

Sickling Disorders

Greg Kato, MD

6:05 PM

Adjourn
FRIDAY, AUGUST 16
HEMATOLOGY: DAY 2

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM

Breakfast in the Exhibit Hall 
 
8:00 AM Mechanisms for Clotting  Nigel S. Key, MD

8:35 AM

The Hemophilias

Nigel S. Key, MD

9:20 AM

Von Willebrand's Disease

Alice Ma, MD

10:05 AM

Break in the Exhibit Hall 

10:20 AM

Acquired Disorders of Coagulation

Alice Ma, MD

11:05 AM

Hypercoagulable States

Kenneth A. Bauer, MD

12:05 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:25 PM

Lunch Review Session: WBC Disorders and Coagulopathy

Dr. Bauer, Macik, Rao, Key and Siegel

2:00 PM

ITP and Drug Induced Thrombocytopenias

Robert S. Siegel, MD

2:45 PM

Qualitative Platelet Defects

Koneti Rao, MD

3:45 PM

Break in the Exhibit Hall

4:00 PM

Oral Anticoagulants and Antithrombotic Therapy

B. Gail Macik, MD

5:00 PM

Parenteral Antithrombotics and Thrombolytic Therapy

B. Gail Macik, MD

5:30 PM

Adjourn
SATURDAY, AUGUST 17
HEMATOLOGY: DAY 3

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

8:00 AM

Bone Marrow Failure

Neal Young, MD

9:00 AM

Hemolytic Anemia

Neal Young, MD

9:45 AM

Break in the Exhibit Hall 

10:00 AM

Transfusion Medicine

Thomas S. Kickler, MD

10:55 AM

Platelet Alloimmunization

Thomas S. Kickler, MD

11:30 AM

Consumptive Thrombohemorrhagic Disorders

Theodore (Ted) E. Warkentin, MD

11:55 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:15 PM

Lunch Review Session: Thrombocytopenias, Aplastic
Anemia, Anemias, and Myeloproliferative Disease

Drs. Kickler, Siegel and Warketin

2:00 PM

Prothrombotic Complications of Anticoagulation

Theodore (Ted) E. Warkentin, MD

3:00 PM

Problems in Hemostaisis and Thrombosis

Drs. Siegel and Warkentin

3:30 PM

Break in the Exhibit Hall 

3:45 PM

Hematologic Complications of Pregnancy

Robert S. Siegel, MD

4:30 PM

Myeloproliferative Neoplasms

 

6:00 PM

Adjourn

SUNDAY, AUGUST 18
HEMATOLOGIC MALIGNANCIES: DAY 1

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

7:30 AM

Pathology of Lymphomas

L. Jeffrey Medeiros, MD

8:45 AM

Non-Hodgkin's Lymphoma

John Leonard, MD

9:30 AM

Break in the Exhibit Hall 

9:45 AM

Multiple Myeloma , Plasmacytoma, MGUS

S. Vincent Rajkumar, MD

10:45 AM

Hodgkin's Disease

John Leonard, MD

11:30 AM

 

Acute Lymphocytic Leukemia

Hagop Kantarjian, MD

 

12:15 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:35 PM

Lunch Review Session: Lymphomas, CLL, ALL, CML,
Plasma Cell Disorders, and MDS

 

Drs. Kantarjian, Sekeres, Davids, Leonard, Rajkumar and Siegel

2:15 PM

Chronic Myeloid Leukemia

Hagop Kantarjian, MD
 

3:00 PM

Chronic Lymphocytic Leukemia

Matthew Davids, MD

3:45 PM Break in the Exhibit Hall   

4:00 PM

Myelodysplasia

Mikkael Sekeres, MD

4:45 PM

Waldenstom's Macroglobulinemia and Amyloidosis

Morie A. Gertz, MD

5:30 PM

Adjourn

 

MONDAY, AUGUST 19
HEMATOLOGIC MALIGNANCIES: DAY 2

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

8:00 AM

Acute Myeloid Leukemia

Richard Stone, MD

9:00 AM

Bone Marrow Transplantation

F. Marc Stewart, MD

10:15 AM

Break in the Exhibit Hall 

10:30 AM

ABO Incompatibility and Other Transfusion-Related Issues in Hematopoietic Transplantation

Charles D. Bolan, MD

11:15 AM

Pharmacology I

Edward Chu, MD

12:15 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:35 PM

Lunch Review Session: AML, Pharmacology, and BMT  

 

Drs. Chu, Stewart, Stone and Siegel

2:15 PM

Pharmacology II

Edward Chu, MD

3:00 PM

Pharmacology III

Edward Chu, MD

3:30 PM

Break in the Exhibit Hall 

3:45 PM

Palliative Care

Erica Schockett, MD

4:30 PM

Next Gen Sequencing and Liquid Biopsies for Cancer Dx

 

5:15 PM

Melanoma

Stephen Hodi, MD

6:00 PM

Adjourn
End of Hematology 5-Day Course, CME Evaluation to Follow 

TUESDAY, AUGUST 20
MEDICAL ONCOLOGY: DAY 1

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

7:45 AM

Familial Cancer Syndromes

 

8:45 AM

Head and Neck Cancer

David Adelstein, MD

9:45 AM

Non-Small Cell Lung Cancer

Bruce E. Johnson, MD

10:40 AM

Break in the Exhibit Hall 

10:55 AM

Small Cell Lung Cancer

Bruce E. Johnson, MD

11:40 AM

Adjuvant Therapy for Breast Cancer

Nancy Davidson, MD

12:30 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:50 PM

Lunch Review Session: Breast Cancer, Lung Cancer, and Neuro-Oncology 

Drs. Davidson, Isaacs, Gilbert and Siegel

2:30 PM

Metastatic Breast Cancer

Claudine Isaacs, MD

3:15 PM

Expert Panel: Problems in Treating Breast Cancer

Drs. Davidson, Isaacs and Siegel

3:45 PM

Break in the Exhibit Hall 

4:00 PM

Neuro-Oncology

Mark Gilbert, MD

4:45 PM

Metastatic Disease to the Brain, Spine, Carcinomatous Meningitis 

Mark Gilbert, MD

5:15 PM

Endocrine Malignancies

Ann Gramza, MD

6:00 PM

Adjourn

WEDNESDAY, AUGUST 21
MEDICAL ONCOLOGY: DAY 2

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

8:00 AM

Renal Cell Cancer

Dean F. Bajorin, MD

8:45 AM

Prostate Cancer

Jeanny B. Aragon-Ching, MD

9:45 AM

Break in the Exhibit Hall 

 

10:00 AM

Bladder Cancer

Dean F. Bajorin, MD

10:45 AM

Testicular Cancer and Mediastinal Germ Cell Tumors

Darren R. Feldman, MD

11:30 AM

Ovarian Cancer

James Tate Thigpen, MD

12:30 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:50 PM

Lunch Review Session: GU, GYN and GI Tumors

Drs. Aragon-Ching, Bajorin, Feldman, Thigpen and Siegel

2:15 PM

Endometrial Cancer

James Tate Thigpen, MD

2:45 PM

Cancer of the Cervix, Vulva, Vagina and Gestational Trophoblastic Tumors 

Daniel L. Clarke-Pearson, MD

3:45 PM

Break in the Exhibit Hall 

4:00 PM

Pancreatic Cancer

Hedy Lee Kindler, MD

4:45 PM

Mesothelioma

Hedy Lee Kindler, MD

5:30 PM

Adjourn

THURSDAY, AUGUST 22
MEDICAL ONCOLOGY: DAY 3

Start Time

Session

Speaker

7:00 AM Breakfast in the Exhibit Hall   

7:30 AM

Carcinoid Tumors, Carcinoid Syndrome and Pancreatic Neuroendocrine Tumors

Diane Reidy, MD

8:15 AM

Esophageal Carcinoma

David Ilson, MD

9:00 AM

Gastric Cancer

David Ilson, MD

9:45 AM

Break in the Exhibit Hall

 

10:00 AM

Metastatic Therapy for Colon and Rectal Cancer                                                          John Marshall, MD

10:45 AM

Adjuvant Therapy for Colon and Rectal Cancer

Daniel G. Haller, MD

11:45 AM

Anal Cancer

 

12:15 PM

Lunch in the Exhibit Hall 

12:35 PM

Lunch Review Session: GI, Sarcoma, and Palliative Care 

Drs. Agulnik, Haller, Reidy and Siegel

1:45 PM

Hepatobiliary Cancer

Daniel G. Haller, MD

2:30 PM

Sarcomas

Mark Agulnik, MD

3:15 PM

Adjourn 
End of Medical Oncology 5-Day Course and
Hematology & Medical Oncology 8-Day Course 

CME Evaluation to Follow